  • Mfr # QBB-4602500
  • Zoro # G8018622
Overall Length
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-4602500
Overall Length
4 in
Radius
0.0050 in
Bore Depth
2.500"
Max. Bore Depth
2-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.4600 in
Neck Dia.
0.3450"
Corner Radius
0.005"
Groove Width
0.3000"
Projection
0.1150 in
Center to Cutting Tip
0.2100 in
Overhang
2.5400 in
Offset Point
0.2100 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2100 in, Micro-Quik Tool Holder