  • Mfr # 140-AA-00-OO-100P
  • Zoro # G0017647
Key Features
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Process Connection Size
1/4 in
Series
140
Process Connection Gender
Female
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
140-AA-00-OO-100P
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Nominal Dial Size
2 1/2 in
Differential Gauge Connection Size
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Gauge Nominal Dial Size
2 1/2 in
Case Diameter
3 5/16 in
Bolt Circle Diameter
3.5 in
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Case Depth
0.78 in
Details
Item
Differential Pressure Gauge
Accuracy
+/-3-2-3%
Process Connection Type
NPT
Series
140
Process Connection Gender
Female
Application
Process Connection Location
Back
Housing Material
Aluminum
Pressure Range
0 to 100 psid
Sensor Type
Diaphragm
Rated Total Pressure
3,000 psi
Seal Material
Buna-N
Dial Material
Engineered Plastic
Gauge Accuracy
+/-3-2-3%
Standards
ASME, CE, CSA, EN, NACE, NEMA, RoHS, SAE, UL
Scale Type
Pressure
Diaphragm Material
Buna-N
Differential Pressure Range Value
0 to 100
Differential Pressure Range
0 to 100 psi
Includes
Instructions
Body Material
Aluminum
Basic Gauge Wetted Parts
Differential Gauge Connection Type
FNPT
Gauge Primary Range Smallest Graduation
5
Gauge Operating Temp. Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Differential Pressure Gauge Type
Differential Pressure Gauge
Gauge Connection Location
Back
Differential Pressure Range Units
psi
Basic Gauge Case Material
Metal
Socket Material
Ceramic/Stainless Steel
Case Material
316 Stainless Steel, Aluminum
Blowout Safety Back
No
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade B
Non-Sparking
No
Bezel Gasket Material
Dial Color
White
Includes Mounting Hardware
Movement Type
Rotary
Case Shape
Round
Sensor Material
Hazardous Location Rating
Not Rated
Case Construction
Glass Reinforced
Removable Bezel
Movement Material
316 Stainless Steel
Process Temperature Range
-40 Degrees to 200 Degrees F
Primary Scale Minor Graduations
5
Repeatability
1%
Maximum Working Static Pressure
3,000 psig
IP/NEMA Rating
IP65, NEMA 4X
Panel-Mountable
Yes
Gauge Case Material
316 Stainless Steel, Aluminum
Includes Vent Plug
Pressure Gauge Type
Includes Calibration Certificate
Panel Mount Characteristics
3 L Dia Holes on E Dia Bolt Circle
Adjustable Set Points
Yes
Ambient Operating Temperature Range
Pressure Scale Minor Graduations
NEMA Enclosure Rating
4X
Pressure Measurement - Minimum
0 psid
IP Rating
IP65
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Number of Switches
0
Pressure Measurement - Maximum
100 psid
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
200 Degrees F
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Product Type
Working Static Pressure - Maximum
3,000 psig
Description
Differential Pressure Gauge, Pressure Scale Type, Pressure Range 0 to 100 PSID, Pressure Range Minor Div 5.0 PSID, Rated Total Pressure 3000 PSIG, Full Scale Accuracy +/-3-2-3 %, Connection Size NPT 1/4 In FNPT In, Dial Size 2-1/2 In In, Aluminum Body Material, Plastic Dial Material, Buna N Diaphragm Material, Buna N Seal Material, Includes Instructions, Warranty Length 5 Year, Ambient Operating Range -40 to 200 F