  • Mfr # WP17V25RM
  • Zoro # G4337706
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Application
Electrode Range .020 in -3/32 in TIG/GTAW
Series
A-150V
Welding Processes
TIG Welding (GTAW)
Cooling Method
Air-Cooled
Neck Type
Rigid
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WP17V25RM
Country of Origin
United States
Dimensions
Power Cord Length
25 ft
For Minimum Electrode Diameter
0.02 in
For Maximum Electrode Diameter
1/8 in
Details
Item
TIG Torch Package
Application
Series
A-150V
Welding Processes
TIG Welding (GTAW)
Cooling Method
Air-Cooled
Neck Type
Rigid
Output Range (Amps)
115 AC (60% Duty Cycle), 150 DC
Includes
Accepts
Dinse / Power Block Connections
TIG Torch Series
A-150
Duty Cycle
60 %
Features
Compatible with Series
A-150 Series
Power Cord Material
Rubber
Gas Valve Included
Yes
Power Cord Construction
1-Piece
Power Cord Included
No
Maximum Current
150 A
Model
17V
Back Cap Included
Yes
Description
TIG Torch Package, Compatible with Series A-150 Series, Duty Cycle 60 Percent, Maximum Current 150 A, Neck Type Rigid, TIG Torch Series A-150, Welding Processes TIG Welding (GTAW), Application Electrode Range .020 in -3/32 in TIG/GTAW, Back Cap Included Yes, Cooling Method Air-Cooled, Features Diamond Grip(TM) Head Design, Improve Control and Comfort, Maximum Versatility, Reduce Downtime, Utilize Existing Parts, For Maximum Electrode Diameter 1/8 in, For Minimum Electrode Diameter 0.02 in