  • Mfr # UP0969000200
  • Zoro # G408413508
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hex Size
4 in
Connection Type
Press x Press
Body Material
Brass
Length
7 5/32 in
Max. Temp. - Valves
250 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UP0969000200
Country of Origin
China
Dimensions
Hex Size
4 in
Length
7 5/32 in
Overall Length
7.16 in
Overall Height
Pipe or Tube Size
2 in
Connection Size - Side 1
2 in
Connection Size - Side 2
2 in
Height - Cap to Inlet Center
2 1/2 in
Nominal Valve Size
2 in
Details
Connection Type
Press x Press
Body Material
Brass
Max. Temp. - Valves
250 Degrees F
Application - Valves
Portable Water
Seat Material
Item - Check Valves
Check Valve
Body Material - Valves
Lead Free Brass
Mechanism and Body Design
Horizontal Swing
Cap to Inlet Center
Item
Swing Check Valve
Cracking Pressure
0.5 psi
Flow
131 gpm
Standards
ANSI 372
Seal Material
Max. Water Pressure - Valves
200 psi @ 250 Degrees F
Mounting Orientation
Horizontal
Coefficient of Volume (Cv)
131
Valve Body Style
Inline
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Maximum Pressure - Steam
Not Rated
Connection Type - Side 1
Press
For Media
Water
Check Mechanism
Swing
Silent Check
Standard
Connection Type - Side 2
Press
Check Mechanism Material
Operating Temperature - Minimum
-20 Degrees F
Vacuum Service Rating
Not Rated
3-A Standard Compliance
Includes Counterweight
No Counterweight
Maximum Pressure - Operating
200 psi
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
Valve Series
UP969
Description
Item - Check Valves Check Valve, Mechanism and Body Design Horizontal Swing, Body Material - Valves Lead Free Brass, Pipe or Tube Size 2 in, Connection Type Press x Press, Mounting Orientation Horizontal, Max. Temp. - Valves 250 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 200 psi @ 250 Degrees F, Seat Material Brass, Application - Valves Portable Water, Length 7 5/32 in, Overall Height 2 31/64 in, Cap to Inlet Center 2 12/25 in, Hex Size 4 in, Standards ANSI 372