  • Mfr # 543-793B-12CAL
  • Zoro # G116049136
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Long Form Calibration Certificate
Yes
Accuracy
0.0001 in
Stem Diameter
0.375 in
Inches Measured - Maximum
0.5 in
Contact Point Diameter
0.12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
543-793B-12CAL
Country of Origin
Japan
Dimensions
Stem Diameter
0.375 in
Contact Point Diameter
0.12 in
Dial Size
2.32 in
Stem Thread Size
#4-48 UNF
Dimension Type
Inch/Metric
Details
Item
Calibrated Indicator
Yes
Accuracy
0.0001 in
Inches Measured - Maximum
0.5 in
Number of Indicators
1
Variable Resolution
Included Certification
Calibration Certificate, Certificate of Inspection
Back Type
Flat
Data Output Type
Cabled
Millimeters Measured - Maximum
12.7 mm
IP Rating
IP53
SPC Output
Millimeters Measured - Minimum
0 in
Body Color
Black, Silver
Contact Point Shape
Ball
Display Type
LCD
Inches Measured - Minimum
0 in
Description
Calibrated Indicator, Accuracy 0.0001 in, Long Form Calibration Certificate Yes