  • Mfr # T.690/.788RD1-MCP
  • Zoro # G515079024
/ea
Key Features
Series
T
Inside Length
0.56 in
Small Outside Diameter
0.69 in
Overall Diameter
0.94 in
Flanged End Inside Diameter
0.726 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
T.690/.788RD1-MCP
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Length
0.56 in
Small Outside Diameter
0.69 in
Overall Diameter
0.94 in
Flanged End Inside Diameter
0.726 in
Large Outside Diameter
0.788 in
Non-Flanged End Inside Diameter
0.628 in
Details
Series
T
Color
Red
Includes Flange
Yes
Features
Dual Function Closure
Maximum Intermittent Temperature
175 Degrees F
Item
Tapered Cap Plug
Material
LDPE
Description
Tapered Cap Plug, T Series, Inside Length 0.56 in, Flanged End Inside Diameter 0.726 in, Non-Flanged End Inside Diameter 0.628 in, LDPE, Red