  • Mfr # SFW16X18FS103
  • Zoro # G1421411
/ea
Key Features
Shaft Dia.
1 in
Material
Carbon Steel
Dia. Tolerance Min.
0.9992 in
Dia. Tolerance Max.
0.9997 in
For Use With
Slide/Sleeve Bearing
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
SFW16X18FS103
Country of Origin
Japan
Dimensions
Shaft Dia.
1 in
Length
18 in
Dia. Tolerance Min.
0.9992 in
Dia. Tolerance Max.
0.9997 in
Thread Size
3/8"-16
Dimension L
18
Travel Length (In.)
18 in
Thread Length (In.)
0.75 in
Dimension M
3/8-16
Dimension B
0.75 in
Mounting End Dia. (In.)
1 in
Diameter Tolerance Class
g6
Diameter Tolerance - Minimum
0.999 in
End Thread Length
0.75 in
End Thread Size
Diameter
1 in
Overall Length
18 in
Diameter Tolerance - Maximum
1 in
End Thread Diameter
0.375 in
Details
Item
Linear Shaft
Material
Carbon Steel
For Use With
Slide/Sleeve Bearing
Type
Both Ends Tapped Shaft
Temp. Range (F)
230 Degrees F
Min. Surface Hardness
60 RC
System of Measurement
Inch
Surface Roughness
16 uin
Shaft Type
Both Ends Tapped Shaft
End Type
Both Ends Tapped
Tolerance Class
g6
Operating Temperature - Maximum
230 Degrees F
Surface Hardness - Minimum
60 HRC
Core Type
Solid
Roughness
0.4 um Ra
Series
SFW
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 1 in, Shaft Type Both Ends Tapped Shaft, End Type Both Ends Tapped, Core Type Solid, Overall Length 18 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 3/8-16, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.999 in, Diameter Tolerance - Maximum 1 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.75 in