  • Mfr # SFW16X24FS103
  • Zoro # G1820506
Shaft Dia.
1 in
Type
Both Ends Tapped Shaft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SFW16X24FS103
Shaft Dia.
1 in
Length
24 in
Dia. Tolerance Max.
0.9997 in
Mounting End Dia. (In.)
1 in
Dimension B
0.75 in
Dimension L
24
Dia. Tolerance Min.
0.9992 in
Thread Length (In.)
0.75 in
Travel Length (In.)
24 in
End Thread Diameter
0.375 in
Diameter Tolerance - Minimum
0.999 in
Diameter Tolerance - Maximum
1 in
Diameter
1 in
End Thread Length
0.75 in
Overall Length
24 in
Type
Both Ends Tapped Shaft
End Type
Both Ends Tapped
Description
Linear Shaft, System of Measurement Inch, Diameter 1 in, Shaft Type Both Ends Tapped Shaft, End Type Both Ends Tapped, Core Type Solid, Overall Length 24 in, Surface Hardness - Minimum 60 HRC, Material Carbon Steel, End Thread Size 3/8-16, Mounting Hole Thread Size Not Applicable, Diameter Tolerance - Minimum 0.999 in, Diameter Tolerance - Maximum 1 in, Mounting Hole Center to Center Not Applicable, Mounting Hole Center to Shaft End Not Applicable, End Thread Length 0.75 in