  • Mfr # 100L-1-1-50/150-99
  • Zoro # G808571860
/ea
Key Features
Action
Standard
Contact Form
SPST
Pressure Connection Type
1/8" MNPT
Range
50 to 150 psi
Housing Material
Brass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
100L-1-1-50/150-99
Country of Origin
United States
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPST
Pressure Connection Type
1/8" MNPT
Range
50 to 150 psi
Housing Material
Brass
Media Temp. Range
-13 to 185°F
IP Rating
IP69
Max. Pressure
350 psi
Electrical Connection
2-Pin Male Attached to Flying Leads
Series
100
Wetted Materials
Brass, Polyimide
Ambient Temp. Range
-13 to 185°F
Description
100 Series Mechanical Compact Pressure Switch, Zinc-Nickel Plated Steel Wetted Materials, BUNA-N Diaphragm, 1 SPST, Normally Closed, 1/8 in. NPT Male, 3,000 psig to 6,000 psig 9,000 psig. Switch adjustment ranges from vacuum through 6,000 psi depending on model. Standard Brass with NBR diaphragm wetted parts. SPST creep action switch with Silver-plated contacts. CE compliant to suppress Radio Frequency Interference RFI, Electromagnetic Interference EMI and Electrostatic Discharge ESD.