  • Mfr # 100H-2-1-3000/6000-96
  • Zoro # G808571891
/ea
Key Features
Action
Standard
Contact Form
SPST-NC
Pressure Connection Type
1/8" NPT
Housing Material
Steel
Wetted Materials
Steel, NBR
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
100H-2-1-3000/6000-96
Country of Origin
United States
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPST-NC
Pressure Connection Type
1/8" NPT
Housing Material
Steel
Wetted Materials
Steel, NBR
Max. Pressure
9000 psi
IP Rating
IP69
Series
100
Electrical Connection
2-Pin Female Attached to Flying Leads
Ambient Temp. Range
-13 to 185°F
Media Temp. Range
-13 to 185°F
Description
100 Series Mechanical Compact Pressure Switch, Brass Wetted Materials, PI Diaphragm, 1 SPST, Normally Closed, 1/8 in. NPT Male, 2 psig to 20 psig 350 psig, 18 in. Flying Leads. Switch adjustment ranges from vacuum through 6,000 psi depending on model. Standard Brass with NBR diaphragm wetted parts. SPST creep action switch with Silver-plated contacts. CE compliant to suppress Radio Frequency Interference RFI, Electromagnetic Interference EMI and Electrostatic Discharge ESD.