  • Mfr # A36H4212WFSSLP3PT
  • Zoro # G5826906
/ea
Key Features
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A42P36G, A42P36
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Features
Watertight, Corrosion-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A36H4212WFSSLP3PT
Dimensions
Size
36 x 42 x 12 in
Width
42 in
Height
36 in
Depth
12 in
Thickness
14 ga / 2 mm
Panel Size
39.00 x 33.00 in / 991 x 838 mm
Details
Item
Continuous Hinge Two-Door with 3-Point L
Material
Stainless Steel 304
Finish
Brushed #4
For Use With
NEMA Enclosure Type
3R, 4X, 12
Features
Color
Unpainted
Gauge
12 ga, 14 ga
Weight
130 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 3R, 4, 4X, 12; File Number E61997; NEMA Type 3, 3R, 4, 4X, 12, 13; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements