  • Mfr # A72XD7824FTCLP
  • Zoro # G5841877
/ea
See details
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A72PM78
Application
Indoor
Depth
24.12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A72XD7824FTCLP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
24.12 in
Size
72.12 x 78-1/2 x 24.12 in
Width
Height
72.12 in
Thickness
16 ga / 1.52 mm
Panel Size
60.00 x 72.00 in / 1524 x 1829 mm
Details
Item
Sequestr External Disconnect Package,Ty
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
Application
Indoor
Gauge
16 ga
Color
Gray, White
Features
Dust-Resistant
NEMA Enclosure Type
12
Series
Sequestr
Weight
965 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 12; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 12; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 12; CSA File No. 42186: Type 12; IEC 60529, IP55
Exterior Color
Gray
Protection Rating
NEMA Type 12; IP55
Panel
A72PM78
Stiffener Locations
24.00 in / 610 mm