  • Mfr # B3429-B4B230501
  • Zoro # G216547655
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
6 in
Number of Feeds
4
Overall Width
3 in
Mounting Type
Bracket
Seal Material
Buna-N and Viton
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B3429-B4B230501
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
6 in
Overall Width
3 in
Overall Height
4 in
Details
Number of Feeds
4
Mounting Type
Bracket
Seal Material
Buna-N and Viton
Material
Aluminum
Includes
Description
Item # B3429-B4B230501, Motor Operated PurgeX for Liquid, 4 Feeds, 1 RPM, 230V/50Hz, Bracket PurgeX has the ability to deliver very small amounts of lubricant with each cycle. Precise volumetric delivery is achieved with the positive displacement design. There is no after drip, which makes PurgeX a very effective lubrication solution where product contamination is a concern. This PurgeX is ideal for applications where compressed air is not available or where direct interface to machine controls is desired. It is operated by an electric motor powered by 230V/50Hz other voltages and frequencies are available upon request. Lubrication cycles can be easily synchronized with machine operation. The body is made of anodized aluminum alloy, and the unit tolerates temperatures from -15° F to 120° F. Buna-N seals are used. The liquid delivery per motor revolution is adjustable between 0 to .009 cubic inches and continuous as long as power is supplied to the motor. The motor speed is 1 RPM. The piston diameter is .250. There is a 1/8 female NPT liquid inlet. Each feed has a 1/8 female NPT outlet. This is a 4 feed unit that is 5 25/32 in length and 3 9/16 in height. There are 2 13/64 dia mounting holes. The motor is mounted to the pump with a bracket. The unit is also available with the motor enclosed in an electrical box. Each PurgeX in the manifold operates as an individual pump with a separate adjustment for lubricant delivery per cycle. To adjust volume output, remove body with wrench and turn the adjustment nut. Lubricant delivery can be completely shut off at any time by adjusting the piston to the fully closed position. Do not use a pipe plug as this could cause damage to the internal mechanism. The self-priming PurgeX will fill lines with lubricant automatically. A vacuum pulls liquid into the PurgeX chamber with each cycle. Any entrapped air and other impurities are automatically purged from the system when the piston slightly over-travels the pump chamber with each cycle. The net result is the ability to reliably deliver an exact amount of lubricant. Additional requirements include a reservoir, electrical connection, and tubing and fittings.