  • Mfr # KSW28R-0100
  • Zoro # G6910906
/ea
Key Features
Jacket Color
Red
Jacket Material
Kynar(R) KSW
Standards
UL 1422
Length - Wire and Cable
100 ft.
Wire Size - Wire and Cable
28 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KSW28R-0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Length - Wire and Cable
100 ft.
Wire Size - Wire and Cable
28 AWG
Nominal Outside Dia.
0.024 in
Length
Wire Size
28 AWG
Conductor Size
28 AWG
Length (Straight Wireway)
Overall Length
Outside Dia.
0.024 in
Nominal Outside Diameter
0.02 in
Details
Item
Spooled Wrapping Wire
Jacket Color
Red
Jacket Material
Kynar(R) KSW
Standards
UL 1422
Wire and Cable Item
Wire Wrapping Wire
Features
Silver Plated OFHC
Temp. Range
221 Degrees F
Wire Color
Jacket Material - Wire and Cable
Conductor Material
Silver-Plated Copper
Wire Material
Silver Plated Copper
Temp. Rating
221 Degrees F
Insulated / Uninsulated
Insulated
Insulation Material
Kynar
Temperature Rating - Maximum Dry
Conductor Insulation Material
PVDF
Special Features
Lower Strip Force Jacket
Series
Kynar(R)
Conductor Insulation Color
Description
Spooled Wrapping Wire, Wire Size 28 AWG, Jacket Material Kynar(R) KSW, Wire Color Red, Length 100 ft, Jacket Color Red, Nominal Outside Dia. 0.024 in, Conductor Material Silver-Plated Copper, Temp. Rating 221 Degrees F, Special Features Lower Strip Force Jacket, Standards UL 1422