  • Mfr # MJN1C-N-AC24
  • Zoro # G1274147
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MJN1C-N-AC24
Overall Height - Relay
2.19 in
Flat Pin Width
0.187 in
Overall Depth
2.9 in
Body Width
1.4 in
Body Depth
1.91 in
Body Height
1.53 in
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
10 A
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V
Contact Rating (DC)
10 A @ 28V
Power Consumption - Relay
1.7 VA
Silver Alloy
HP @ 240V
H
HP @ 120V
1/3 hp
Status Indicator
LED Indicator
Mechanical Operating Durability
Pin Shape
Flat
Power Consumption
1.7 VA
Dielectric Strength
Greater Than2,500V AC RMS 60 Hz All Other Mutually Insulated Elements, Greater Than750V AC RMS 60 Hz Across Open Contacts
Horsepower @ 240V AC
1/2 hp
Insulation Resistance
1,000 megaohm
Maximum Switching Voltage
28V DC, 600V AC
Push-To-Test Method
Manual
Sealing
Enclosed
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Input Voltage
24V AC
Series
MJN Series
Electrical Operating Durability
Weight
2.3 oz
Horsepower @ 120V AC
1/3 hp
Coil Resistance
75 ohm