  • Zoro # G2418507
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
LY1-AC24
Zoro #
G2418507
UPC #
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Overall Height - Relay
1.67 in
Body Width
0.85 in
Body Height
1.1 in
Overall Depth
1.67 in
Flat Pin Width
0.197 in
Body Depth
1.42 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
15 A
Contact Form
SPDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 120V, 15 A @ 120V
Contact Rating (DC)
15 A @ 24V, 7 A @ 24V
Socket Code
J
Standards
CE Certified, CSA Certified, TUV Certified, UL Listed
HP @ 120V
Not Rated
Contact Material
Silver Alloy
Power Consumption - Relay
1.1 VA
Features
Arc Barrier Equipped, High Dielectric Strength (2000V AC), Long Dependable Service Life Assured By Ag-Alloy Contacts
Socket
Mfr. No. PTF08A-E
HP @ 240V
Not Rated
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Status Indicator
No Indicator
Electrical Operating Durability
Maximum Switching Voltage
125V DC, 250V AC
Motor Rated
Not Rated - Not Rated
Horsepower @ 240V AC
Dielectric Strength
1,000V AC Between Contacts of Same Polarity, 2,000V AC between Coil and Contacts
Frequency
50/60 Hz
Weight
1.41 oz
Input Voltage
24V AC
Sealing
Enclosed
Power Consumption
0.53 W
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Horsepower @ 120V AC
Mechanical Operating Durability
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Response Time
25 msec
Pin Shape
Flat
Push-To-Test Method
Manual
Operating Current
10 A at 110V AC (Inductive Load), 15 A at 110V AC (Resistive Load), 15 A at 24V DC (Resistive Load), 7 A at 24V DC (Inductive Load)
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Compatible with Manufacturer Model Number
PT08, PT08-0, PT08QN, PTF08A, PTF08A-E
Coil Resistance
180 ohm
Insulation Resistance
100 megaohm
Series
LY Series
Compatible Manufacturer Part Number
Compatible Manufacturer Model Number
CAD Available
Yes
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V AC, Contact Form SPDT, Current Rating 15 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.197 in, Number of Pins 8, Pin Shape Flat, Sealing Enclosed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 10 A @ 120V, 15 A @ 120V, Contact Rating (DC) 15 A @ 24V, 7 A @ 24V, Horsepower @ 120V AC Not Rated, Horsepower @ 240V AC Not Rated, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Manual, Body Depth 1.42 in, Body Height 1.1 in