  • Mfr # MY4-DC100/110(S)
  • Zoro # G1965747
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Plug-in
Base Shape
Square
Number of Pins
14
Coil Voltage
110V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MY4-DC100/110(S)
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Height - Relay
1.67 in
Body Height
1.1 in
Overall Depth
1.67 in
Body Depth
1.42 in
Body Width
0.85 in
Flat Pin Width
0.102 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Electrical Connection
Base Shape
Square
Number of Pins
14
Coil Voltage
110V DC
Current Rating
5 A
Contact Form
4PDT
Contact Rating (AC)
0.8 A @ 240V, 3 A @ 240V
Contact Rating (DC)
1.5 A @ 24V, 3 A @ 24V
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Features
Cadmium Free Contacts
HP @ 120V
1/6 hp
Socket Code
G
Standards
CE Certified, CSA Certified, IMQ, UL Listed, VDE Approved
HP @ 240V
1/6 hp
Power Consumption - Relay
0.9 W
Contact Material
Gold Plated Silver Alloy
Status Indicator
No Indicator
Socket
Mfr. No. PYF14AE
Response Time
20 msec
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Dielectric Strength
1,000V AC Between Contacts of Same Polarity, 2,000V AC Between Coil and Contact, 2,000V AC Between Contacts of Different Polarity
Horsepower @ 240V AC
Pin Shape
Round
Mechanical Operating Durability
Maximum Switching Voltage
125V DC, 250V AC
Horsepower @ 120V AC
Series
MY Series
Coil Resistance
11,440 ohm
Operating Current
0.8 A at 220V AC (Inductive Load), 1.5 A at 24V DC (Inductive Load), 3 A at 220V AC (Resistive Load), 3 A at 24V DC (Resistive Load)