  • Mfr # S8VK-T24024
  • Zoro # G910080922
Input Voltage
380/480V AC; 450/600V DC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
240 W
Current - Output
10 A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
S8VK-T24024
Overall Height
60 mm
Overall Width
125 mm
Overall Depth
150 mm
Height
125 mm
Depth
150 mm
Width
60 mm
Wire Size - Maximum
10 AWG
Wire Size - Minimum
22 AWG
Input Voltage
380/480V AC; 450/600V DC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
240 W
Current - Output
10 A
Phase
Three
Series
S8VK-T
Output Voltage
24V DC
Operating Temp. Range
-40 to 70°C
Phase - Electrical
Three
Output Noise
50 mV Maximum
Features
Power Boost Function at 120%, Three Year Warranty
Hold Up Time
24 msec
Power Rating
240W
Output Amps
10A
Wire Connection Type
Rod Terminals
Mean Time Between Failures (MTBF)
135,000 hr
Current - Peak
12 A
Current - Inrush
29 A
Manufacturer Warranty
3 yr
Start Up Time - Maximum
600 msec
Description
Switching Power Supply, Input Voltage 380 to 480V AC, 450 to 600V DC, Output Voltage 24 V DC, Power Rating 240 W, Output Amps 10 A, Mounting DIN Rail, Switching, Height 125 mm, Width 60 mm, Depth 150 mm, Series S8VK-T, Hz 50 Hz/60 Hz, Phase - Electrical Three, IP Rating IP20, Output Noise 50 mV Maximum, Status Indicator Green LED, Features Power Boost Function at 120 Percent, Three Year Warranty, Operating Temp. Range -40 Degrees to 70 Degrees C, Standards EN/IEC 60529