  • Mfr # GSM7000-900
  • Zoro # G210607256
Diameter
7 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GSM7000-900
Diameter
7 mm
Overall Length
900 mm
Straightness Tolerance
0.015 mm
Description
Round Rotary Shaft, Material 303 Stainless Steel, Diameter 7 mm, Overall Length 900 mm, System of Measurement Metric, Diameter Tolerance -0.005 mm, End Type Chamfered, Length Tolerance +/-0.25 mm, Material Hardness 83HRB, Straightness Tolerance 0.015 mm