  • Mfr # ACBP-12-V-10A
  • Zoro # G713828745
/ea
Key Features
Series
ACBP-12-V Black
Circuit Breaker Type
10-32 Stud (Shortstop Style) Circuit Breakers
Width
0.81 in
Depth
2 in
Height
1.3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ACBP-12-V-10A
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
0.81 in
Depth
2 in
Height
1.3 in
Length
2 in
Details
Item
Circuit Breaker
Series
ACBP-12-V Black
Amps
10A
Circuit Breaker Type
DC Voltage Rating
12V DC
Features
Automatic Reset - Type I
Standards
SAE J553
Agency Compliance
SAE J553
Reset Type
Automatic Reset - Type I
Current Rating
10 A