  • Zoro # G7768750
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With
Indexable Ballnose End Mills
No. of Edges
1
Workpiece Compatibility
Nonferrous (N), Stainless (M), Super Alloy (S)
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
ANSI Number
PFR0750R090-ST
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G7768750
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Insert Thickness
5.00mm
Nose Radius
0.090"
Insert Size
0750
Width
15.00mm
Corner Radius
0.0900 in
Cutting Edge Length
3/4 in
Thickness
5.00mm
Details
For Use With
Indexable Ballnose End Mills
No. of Edges
1
Workpiece Compatibility
Super Alloy (S) Compatibility
Yes
ANSI Number
PFR0750R090-ST
Inscribed Circle
0.750 in