  • Mfr # PH-4S36RD-GBN
  • Zoro # G612481973
Seat Material
Solid Wood
Tabletop Shape
Circle
Tabletop Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PH-4S36RD-GBN
Tabletop Width
36 in
Tabletop Depth
36 in
Tabletop Diameter
36 in
Overall Diameter
64 in
Tabletop Thickness
1 1/8 in
Seat Height
17 in
Diameter
64 in
Min. Height
34 in
Length
64 in
Width
54 in
Max. Height
34 in
Height
34 in
Bench Height
17 in
Tabletop Length
36 in
Top Thickness
1-1/8 in
Details
Item
Indoor Cluster Table
Tabletop Color
Grey Glace
Chair Color
Natural Wood
Seat Material
Solid Wood
Tabletop Shape
Circle
Seat Color
Natural Wood
Tabletop Structural Material
Particle Board
Seat Weight Capacity
250 Pounds Per Seat
Tabletop Surface Material
Laminate
Edge Type
EdgeGuard
Surface Material
Laminate
Tabletop Material
Laminate, Particleboard Core
Tabletop Finish
Durable Laminate
Features
Swivel Seats; Solid Wood Seats
Finish
Durable Laminate
Type
Indoor Cluster Table
Edge Color
Edge Material
Polyurea
Series
Covey ID
Includes
(4) Swivel Seats; Adjustable Leveling Glides; Mounting Hardware
Description
  • • Our 36" round cluster table is surrounded by 4 swivel chairs featuring a ladder back design that are contoured for added comfort.
  • • Specifications: the overall dimensions for the cluster table and connecting chairs are 33-1/6H x 64W x 54L. The table top dimensions are 29H x 36W x 37L. The seat dimensions are: 17W x 16.125D.