  • Mfr # PH-4S36RD-MWTBW
  • Zoro # G612481850
Seat Material
Solid Wood
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PH-4S36RD-MWTBW
Tabletop Depth
36 in
Tabletop Width
36 in
Tabletop Diameter
36 in
Overall Diameter
64 in
Seat Height
17 in
Tabletop Thickness
1 1/8 in
Tabletop Length
36 in
Diameter
64 in
Top Thickness
1-1/8 in
Min. Height
34 in
Bench Height
17 in
Length
64 in
Height
34 in
Width
54 in
Max. Height
34 in
Details
Item
Indoor Cluster Table
Tabletop Color
Montana Walnut
Chair Color
Walnut Wood
Seat Material
Solid Wood
Seat Color
Walnut Wood
Tabletop Shape
Circle
Powder Coated
Tabletop Surface Material
Laminate
Tabletop Structural Material
Particle Board
Tabletop Finish
Durable Laminate
Surface Material
Laminate
Type
Indoor Cluster Table
Series
Covey ID
Edge Material
Polyurea
Edge Type
EdgeGuard
Features
Swivel Seats; Solid Wood Seats
Finish
Durable Laminate
Includes
(4) Swivel Seats; Adjustable Leveling Glides; Mounting Hardware
Tabletop Material
Laminate, Particleboard Core
Description
  • • Our 36" round cluster table is surrounded by 4 swivel chairs featuring a ladder back design that are contoured for added comfort.
  • • Specifications: the overall dimensions for the cluster table and connecting chairs are 33-1/6H x 64W x 54L. The table top dimensions are 29H x 36W x 37L. The seat dimensions are: 17W x 16.125D.