  • Mfr # PH-4S36RD-CAPBCAP
  • Zoro # G812482183
/ea
See details
Key Features
Shape
Round
Frame Color
Black
Frame Material
Steel
Assembly
Unassembled
Umbrella Hole Diameter
1 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PH-4S36RD-CAPBCAP
Country of Origin
United States
Dimensions
Umbrella Hole Diameter
1 1/2 in
Overall Height
33 1/8 in
Overall Diameter
64 in
Tabletop Thickness
Tabletop Length
36 in
Tabletop Width
36 in
Tabletop Diameter
36 in
Bench Height
17 in
Tabletop Material Thickness
1.44 in
Frame Diameter
2 in
Width
54 in
Seat Height
17 in
Max. Height
34 in
Tabletop Depth
36 in
Min. Height
34 in
Height
34 in
Length
64 in
Top Thickness
Diameter
64 in
Details
Item
Indoor/Outdoor Cluster Table; Picnic Table
Shape
Round
Tabletop Color
Cappuccino
Frame Color
Black
Frame Material
Steel
Chair Color
Cappuccino
Assembly
Unassembled
Tabletop Construction
Expanded
Tabletop Coating/Finish
Fiberglass
Product Type
Picnic Table
Tabletop Structural Material
Fiberglass
Frame Finish
Powder Coated
Includes Assembly Tools
No
Tabletop Texture
Solid
Includes Umbrella Hole
Yes
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD(R) GOLD Certified
Number of Benches
4
Maximum Seating Capacity
4
Bench Structural Material
User Entry
Walk Through
Includes
(4) Swivel Seats; Adjustable Leveling Glides; Umbrella Hole; Mounting Hardware
Mounting Hardware Included
Yes
Includes Mounting Hardware
Support Style
Leg
Standards
GREENGUARD(R) GOLD Certified
Bench Color
Bench Configuration
Swivel Stools
Bench Coating/Finish
Bench Weight Capacity
250 lb
Type
Tabletop Finish
Durable Fiberglass
Number of Seating Positions
Edge Material
Assembled/Unassembled
Tabletop Material
Folding
Not Foldable
Seat Material
Foot Type
Adjustable Leveling Glides
Finish
Durable Fiberglass
Seat Color
Features
Swivel Seats; Umbrella Hole
Seat Style
Chair
Edge Shape
Surface Material
Edge Type
Seat Weight Capacity
250 Pounds Per Seat
Series
Covey OD
Edge Color
Bench Material
Description
  • • Our 36" round cluster table is surrounded by 4 swivel chairs featuring a ladder back design that are contoured for added comfort.
  • • Specifications: the overall dimensions for the cluster table and connecting chairs are 33-1/6H x 64W x 54L. The table top dimensions are 29H x 36W x 37L. The seat dimensions are: 16.81W x 16.65D.