  • Mfr # PH-4S36RD-OBSBSG
  • Zoro # G612482185
Overall Diameter
64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PH-4S36RD-OBSBSG
Overall Diameter
64 in
Overall Height
33 1/8 in
Umbrella Hole Diameter
1 1/2 in
Tabletop Thickness
1 1/2 in
Tabletop Diameter
36 in
Frame Diameter
2 in
Tabletop Material Thickness
1.44 in
Bench Height
17 in
Tabletop Width
36 in
Tabletop Length
36 in
Diameter
64 in
Seat Height
17 in
Min. Height
34 in
Max. Height
34 in
Top Thickness
Height
34 in
Tabletop Depth
36 in
Length
64 in
Width
54 in
Details
Item
Indoor/Outdoor Cluster Table; Picnic Table
Tabletop Color
Obsidian
Chair Color
Steel Gray
Frame Finish
Powder Coated
Tabletop Construction
Expanded
Tabletop Texture
Solid
Includes Umbrella Hole
Yes
Assembly
Unassembled
Tabletop Coating/Finish
Fiberglass
Product Type
Picnic Table
Tabletop Structural Material
Fiberglass
Includes Assembly Tools
No
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD(R) GOLD Certified
User Entry
Walk Through
Mounting Hardware Included
Yes
Includes
(4) Swivel Seats; Adjustable Leveling Glides; Umbrella Hole; Mounting Hardware
Bench Color
Steel Gray Fiberglass
Includes Mounting Hardware
Maximum Seating Capacity
4
Number of Benches
4
Bench Weight Capacity
250 lb
Bench Structural Material
Bench Coating/Finish
GREENGUARD(R) GOLD Certified
Support Style
Leg
Tabletop Material
Bench Material
Durable Fiberglass
Type
Edge Color
Obsidian
Seat Color
Steel Gray
Features
Swivel Seats; Umbrella Hole
Tabletop Finish
Durable Fiberglass
Series
Covey OD
Description
  • • Our 36" round cluster table is surrounded by 4 swivel chairs featuring a ladder back design that are contoured for added comfort.
  • • Specifications: the overall dimensions for the cluster table and connecting chairs are 33-1/6H x 64W x 54L. The table top dimensions are 29H x 36W x 37L. The seat dimensions are: 16.81W x 16.65D.