  • Mfr # PH-4S36RD-SGBCAP
  • Zoro # G712482184
/ea
See details
Tabletop Structural Material
Fiberglass
Tabletop Coating/Finish
Fiberglass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PH-4S36RD-SGBCAP
Dimensions
Umbrella Hole Diameter
1 1/2 in
Overall Diameter
64 in
Tabletop Thickness
1 1/2 in
Tabletop Material Thickness
1.44 in
Frame Diameter
2 in
Tabletop Diameter
36 in
Tabletop Width
36 in
Bench Height
17 in
Tabletop Length
36 in
Max. Height
34 in
Min. Height
34 in
Tabletop Depth
36 in
Top Thickness
Diameter
64 in
Height
34 in
Width
54 in
Length
64 in
Seat Height
17 in
Details
Item
Indoor/Outdoor Cluster Table; Picnic Table
Tabletop Color
Steel Gray
Chair Color
Cappuccino
Tabletop Structural Material
Tabletop Coating/Finish
Assembly
Unassembled
Product Type
Picnic Table
Frame Finish
Powder Coated
Tabletop Construction
Expanded
Includes Umbrella Hole
Yes
Tabletop Texture
Solid
Includes Assembly Tools
No
Green Certification or Other Recognition
GREENGUARD(R) GOLD Certified
Includes Mounting Hardware
Yes
Bench Configuration
Swivel Stools
Bench Weight Capacity
250 lb
Mounting Hardware Included
User Entry
Walk Through
Includes
(4) Swivel Seats; Adjustable Leveling Glides; Umbrella Hole; Mounting Hardware
Bench Color
Cappuccino
Support Style
Leg
Number of Benches
4
Maximum Seating Capacity
4
Bench Coating/Finish
Standards
GREENGUARD(R) GOLD Certified
Bench Structural Material
Bench Material
Durable Fiberglass
Series
Covey OD
Edge Color
Steel Gray
Seat Material
Features
Swivel Seats; Umbrella Hole
Edge Shape
Type
Finish
Durable Fiberglass
Description
  • • Our 36" round cluster table is surrounded by 4 swivel chairs featuring a ladder back design that are contoured for added comfort.
  • • Specifications: the overall dimensions for the cluster table and connecting chairs are 33-1/6H x 64W x 54L. The table top dimensions are 29H x 36W x 37L. The seat dimensions are: 16.81W x 16.65D.