  • Mfr # DNF18-205FIB-M
  • Zoro # G0426305
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation Color
Red
Wire Range
22 to 18 AWG
Insulation Type
Fully Insulated Nylon
Overall Length
0.78 in
Seam
Butted
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
DNF18-205FIB-M
Overall Length
0.78 in
Height
0.22 in
Width
0.3"
Details
Item
Disc,F,205x.032",22-18 Awg,PK1000
Insulation Color
Red
Wire Range
22 to 18 AWG
Insulation Type
Fully Insulated Nylon
Seam
Butted
Max. Voltage
600V
Max. Temp.
221 Degrees F
Features
Funnel Entry
Terminal Type
Female Disconnect
Standards
UL 310 Listed, UL Listed 20H3 E78522; CSA Certified LR31212, C22.2 No.153
Connection Material
Brass
Finish
Tinned
Insulation Dia
0.14 in
Terminal Orientation
Straight
Product Color
Insulation Material
Nylon
Product Type
Terminal Connector
Product Name
Terminal Connector
Contact Plating
Tin
Connector Details
1 x Quick Disconnect
Barrel Type
Butted Seam
Max Operating Temperature
105 degrees celsius
Color Coding
Product Class
Disconnects
Description
The vibration resistant female disconnect is made of brass and is tin-plated. It is fully insulated in a red, nylon housing. It has a tab size of 0.205/0.187 x 0.032" (5.2/4.8 x 0.8 mm) and supports a wire range of 22-18 AWG (0.5-1.0 mm2). It is 0.78" (19.8 mm) long and 0.31" (7.9 mm) wide. The disconnect has a funnel entry barrel configuration and a butted seam barrel. It comes in boxes of 1000.