  • Mfr # DV14-250B-3K
  • Zoro # G0415990
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation Color
Blue
Wire Range
16 to 14 AWG
Insulation Type
Vinyl
Overall Length
0.83 in
Seam
Funnel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DV14-250B-3K
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
0.83 in
Height
0.83 in
Width
0.3"
Details
Item
Disc,F,Blvn,.25x.032",16-14 Awg,PK3000
Insulation Color
Blue
Wire Range
16 to 14 AWG
Insulation Type
Vinyl
Seam
Funnel
Max. Temp.
221 Degrees F
Max. Voltage
600V
Connection Material
Brass
Features
Flame Retardant, Molded
Terminal Type
Female Disconnect
Standards
UL 310, CSA 22.2 No.153
Finish
Tinned
Terminal Orientation
Straight
Insulation Dia
0.17 in
Product Type
Terminal Connector
Insulation Material
Product Color
Connector Details
1 x Quick Disconnect
Contact Plating
Tin
Product Name
Terminal Connector
Max Operating Temperature
105 degrees celsius
Product Class
Disconnects
Color Coding
Barrel Type
Butted Seam
Description
The vibration resistant female disconnect is made of brass and is tin-plated. It is barrel insulated in blue vinyl housing. It has a tab size of 0.250 x 0.032" (6.3 x 0.8 mm) and supports a wire range of 16-14 AWG (1.5-2.5 mm2). It is 0.83" (21.1 mm) long and 0.29" (7.4 mm) wide. The disconnect has a funnel entry barrel configuration and a butted seam barrel. It comes in reels of 3000.