Female Disconnect, Nyln fully Insul, 22-18, DNF18-188FIB-3K, PK 3000
  • Mfr # DNF18-188FIB-3K
  • Zoro # G3037048
Free Shipping & Returns
Key Features
For Use With
Crimp press with CA9 (CD9-4A) or CA-800EZ (CD-800-4) applicator
Color Code
Red
Insulation Type
Fully Insulated
Overall Length
0.78 in
Features
Flame Retardant, Molded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DNF18-188FIB-3K
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
0.78 in
Width
0.3"
Height
0.16 in
Overall Length (mm)
19.8
Minimum Metric Conductor Size (mm²)
0.5
Maximum Wire Insulation Diameter (mm)
3.45
Wire Strip Length (mm)
7.1
Tab Size (In.)
0.187 x 0.020
Overall Width (mm)
7.4
Overall Width (In.)
0.29
Maximum Metric Conductor Size (mm²)
1
Maximum Copper Conductor Size (AWG)
#18
Minimum Wire Size (AWG)
#22
Overall Height (mm)
4.1
Overall Length (In.)
0.78
Maximum Wire Insulation Diameter (In.)
0.136
Maximum Wire Size (AWG)
#18
Tab Size (mm)
4.8 x 0.5
Overall Height (In.)
0.16
Wire Strip Length (In.)
11933
Details
For Use With
Color Code
Red
Insulation Type
Fully Insulated
Features
Flame Retardant, Molded
Finish
Tinned
Maximum Operating Temperature (°F)
221
Maximum Voltage (kV)
0.6
Maximum Operating Temperature (°C)
105
Disconnect Type
Female Disconnect
Base Material
Brass
Insulation Material
Nylon
Tongue Angle
Straight
Standards Met
UL 310, CSA 22.2 No.153
Product Type
Disconnect
Flammability Rating
UL94-HB
Maximum Voltage (V)
600
Finish/Coating
Tin-Plated
Barrel Type
Funnel
Connector Details
1 x Quick Disconnect
Product Color
Product Name
Terminal Connector
Contact Plating
Tin
Product Class
Disconnects
Max Operating Temperature
105 degrees celsius
Description
Female Disconnect, nylon fully insulated, 22 - 18 AWG, .187 x .020 tab size, funnel entry