  • Mfr # PNF14-8F-C
  • Zoro # G0787880
Terminal Shape
Standard Fork
Maximum Wire Size
14 AWG
Stud Size
#8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PNF14-8F-C
Maximum Wire Size
14 AWG
Stud Size
#8
Barrel Inside Dia.
0.08 in
Overall Length
0.86 in
Width
0.3"
Diameter
0.2"
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Standard Fork
Maximum Voltage
600 V
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Grip Sleeved
Features
Funnel Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.162 in