  • Mfr # PNF14-8LF-C
  • Zoro # G0787847
Terminal Shape
Locking Fork
Maximum Wire Size
14 AWG
Stud Size
#8
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PNF14-8LF-C
Maximum Wire Size
14 AWG
Stud Size
#8
Barrel Inside Dia.
0.08 in
Overall Length
0.93 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.29 in
Details
Item
Fork Terminal
Terminal Shape
Locking Fork
Maximum Voltage
600 V
Standards
UL Listed 587H E52164; CSA Certified LR31212
Seam
Grip Sleeved
Features
Funnel Entry
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.162 in