  • Zoro # G404859416
Key Features
Color
White
Raceway Type
Low Voltage
For Use With
LD5,LDPH5,LDS5
Material
PVC
Height
0.64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TFC5IW-X
Zoro #
G404859416
UPC #
Country of Origin
Costa Rica
Dimensions
Height
0.64 in
Width
4.04 in
Overall Length
2.58 in
Overall Width
4.04
Overall Height
0.64
Overall Length (mm)
65.5
Overall Width (mm)
102.6
Overall Height (mm)
16.3
Overall Height (In.)
0.64
Overall Width (In.)
4.04
Overall Length (In.)
2.58
Details
Color
White
Raceway Type
Low Voltage
For Use With
LD5,LDPH5,LDS5
Material
PVC
Standards
Ul94V-0, Ft4, Meets TIA/EIA Standards, UL5A Listed, UL Compliant.
Mounting
Snap-On
Application
Fitting Type
Tee
Product Type
Bend Radius Control Fittings
Mount Method
Snap-On
Product Color
Off-White
Product Class
Wire Routing, Management & Protection
Description
Tee fitting for use with LD5, LDPH5, and LDS5 raceway, Off White, ABS, Length 2.58 in.