  • Mfr # DNF14-250FIM-M
  • Zoro # G0287975
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Full
For Use With
Insulation Color
Blue
Color Code
Blue
Connection Type
Crimp
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
DNF14-250FIM-M
Overall Length
0.9 in
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Barrel Inside Dia.
0.09 in
Width
0.4"
Tab Width
0.25 in
Strip Length
5/16 in
Maximum Wire Size
14 AWG
Tab Thickness
0.032 in
Minimum Wire Size
16 AWG
Barrel Inside Diameter
0.09 in