  • Mfr # P10-8RHT6-L
  • Zoro # G0780199
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Bare
Maximum Wire Size
10 AWG
Insulation Coverage
None
Insulation Type
Bare
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P10-8RHT6-L
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
10 AWG
Stud Size
#8
Barrel Inside Dia.
0.13 in
Overall Length
0.78 in
Width
0.3"
Tongue Width
0.31 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Insulation Coverage
None
Insulation Type
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
2,000 V