Mfr # 8A-C8L-10-SS
Zoro # G1749937
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
1/2"
Hex Size
1 1/4"
Connection Type
Compression x Compression
Connection
A-LOK(R)
Body Material
316 Stainless Steel
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
8A-C8L-10-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1/2"
Hex Size
1 1/4"
Pipe or Tube Size - Check Valves
1/2 in
Size
Length
4 1/16 in
Overall Length
4.08 in
Pipe or Tube Size
1/2 in
Connection Size - Side 1
Connection Size - Side 2
Nominal Valve Size
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Inline Poppet, Body Material - Valves 316 Stainless Steel, Pipe or Tube Size 1/2 in, Connection Type Compression x Compression, Cracking Pressure 10 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material Fluorocarbon, Max. Temp. - Valves 400 Degrees F, Min. Temp. - Valves -15 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 6000 psi @ 100 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material Fluorocarbon