  • Mfr # 8Z-C8L-10-SS
  • Zoro # G1171344
/ea
Key Features
Pipe Size
1/2"
Hex Size
1 1/4"
Connection Type
Compression x Compression
Connection
CPI(R)
Body Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
8Z-C8L-10-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1/2"
Hex Size
1 1/4"
Size
Pipe or Tube Size - Check Valves
1/2 in
Length
4 1/16 in
Overall Length
4.08 in
Pipe or Tube Size
1/2 in
Nominal Valve Size
Connection Size - Side 1
Connection Size - Side 2
Details
Connection Type
Compression x Compression
Connection
CPI(R)
Body Material
316 Stainless Steel
Flow Design
Single
Flow
3.3 GPM
Connection Type - Check Valves
Cracking Pressure
10 psi
Seat Material
FKM
Seal Material - Check Valves
Fluorocarbon
Spring Material - Check Valves
Standards
ASTM A 276
Max. Temp. - Valves
400 Degrees F
Material of Construction
Min. Temp. - Valves
-15 Degrees F
Cracking Pressure - Check Valves
10.0 psi
Max. Water Pressure
6000 psi CWP
Full Flow - Valves
No
Body Material - Valves
Spring Material
Max. Water Pressure - Valves
6000 psi @ 100 Degrees F
Seat Material - Check Valves
Fluorocarbon
Max. Steam Pressure - Valves
Not Rated
Application - Valves
Corrosives
Sub-Category
Stainless Steel
Item
Instrumentation Check Valve
Item - Check Valves
Check Valve
Flow - Valves
3.3 gpm
Max. Temp.
-15 Degrees to 400 Degrees F
Mounting Orientation - Check Valves
Horizontal, Vertical
Mechanism and Body Design
Inline Poppet
Seal Material
FKM
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
3-A Standard Compliance
Not Rated
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Connection Type - Side 1
Compression
For Media
Fluids, Gas
Maximum Pressure - Steam
Maximum Pressure - Operating
6,000 psi
Check Mechanism
Poppet
Coefficient of Volume (Cv)
3.3
Valve Body Style
Inline
Silent Check
Standard
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
Vacuum Service Rating
Connection Type - Side 2
Compression
Type
Instrumentation
Valve Series
C
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Inline Poppet, Body Material - Valves 316 Stainless Steel, Pipe or Tube Size 1/2 in, Connection Type Compression x Compression, Cracking Pressure 10 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material Fluorocarbon, Max. Temp. - Valves 400 Degrees F, Min. Temp. - Valves -15 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 6000 psi @ 100 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material Fluorocarbon