  • Mfr # 6Z-C6L-10-SS
  • Zoro # G0498267
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
3/8"
Hex Size
1"
Connection Type
Compression x Compression
Connection
CPI(R)
Body Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
6Z-C6L-10-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
3/8"
Hex Size
1"
Length
3 1/4 in
Size
Pipe or Tube Size - Check Valves
3/8 in
Overall Length
3.27 in
Pipe or Tube Size
3/8 in
Nominal Valve Size
Connection Size - Side 2
Connection Size - Side 1
Details
Connection Type
Compression x Compression
Connection
CPI(R)
Body Material
316 Stainless Steel
Item - Check Valves
Check Valve
Spring Material
Material of Construction
Cracking Pressure
10 psi
Application - Valves
Corrosives
Flow
2.09 gpm
Mechanism and Body Design
Inline Poppet
Standards
ASTM A 276
Body Material - Valves
Flow Design
Single
Spring Material - Check Valves
Max. Temp. - Valves
400 Degrees F
Max. Water Pressure - Valves
6000 psi @ 100 Degrees F
Seat Material - Check Valves
Fluorocarbon
Sub-Category
Stainless Steel
Cracking Pressure - Check Valves
10.0 psi
Min. Temp. - Valves
-15 Degrees F
Max. Water Pressure
6000 psi CWP
Mounting Orientation - Check Valves
Horizontal, Vertical
Seat Material
FKM
Max. Temp.
-15 Degrees to 400 Degrees F
Full Flow - Valves
No
Flow - Valves
2.09 gpm
Seal Material - Check Valves
Fluorocarbon
Max. Steam Pressure - Valves
Not Rated
Item
Instrumentation Check Valve
Connection Type - Check Valves
Seal Material
FKM
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Type
Instrumentation
Maximum Pressure - Steam
Not Rated
Connection Type - Side 2
Compression
Connection Type - Side 1
Compression
Operating Temperature - Minimum
-15 Degrees F
For Media
Fluids, Gas
Maximum Pressure - Operating
6,000 psi
Check Mechanism
Poppet
Valve Body Style
Inline
3-A Standard Compliance
Silent Check
Standard
Operating Temperature - Maximum
400 Degrees F
Vacuum Service Rating
Coefficient of Volume (Cv)
2.09
Valve Series
C
Description
Item - Check Valves Check Valve, Flow Design Single, Mechanism and Body Design Inline Poppet, Body Material - Valves 316 Stainless Steel, Pipe or Tube Size 3/8 in, Connection Type Compression x Compression, Cracking Pressure 10 psi, Mounting Orientation Horizontal, Vertical, Seal Material Fluorocarbon, Max. Temp. - Valves 400 Degrees F, Min. Temp. - Valves -15 Degrees F, Max. Water Pressure - Valves 6000 psi @ 100 Degrees F, Max. Steam Pressure - Valves Not Rated, Seat Material Fluorocarbon