  • Mfr # 6.00CTEF4MAU14AC13.00
  • Zoro # G411930290
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
6.00CTEF4MAU14AC13.00
Overall Width
19 5/8 in
Stroke Length
13 in
Rod Thread Size
1"-14
Bore Diameter
6 in
Series
4MA
Air Inlet Center to Center Distance
16 1/8 in
Maximum Operating Pressure
250 psi
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 6 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 13 in, Inlet Size 3/4 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel