  • Mfr # 1.50CTEF4MAU14AC19.00
  • Zoro # G911929121
Maximum Operating Pressure
250 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1.50CTEF4MAU14AC19.00
Stroke Length
19 in
Overall Height
2 in
Overall Width
23 5/8 in
End Cap Length
2 in
Maximum Operating Pressure
250 psi
Double Acting
Body Material
Single Rod
Air Inlet Center to Center Distance
21 5/16 in
Series
4MA
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 1 1/2 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 19 in, Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel