  • Mfr # P1A-S025DS-0300
  • Zoro # G711930860
Bore Diameter
25 mm
Cylinder Repair
Non-Repairable
Stroke Length
300 mm
Series
P1A
End Cap Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
P1A-S025DS-0300
Country of Origin
Sweden
Dimensions
Bore Diameter
25 mm
Stroke Length
300 mm
Body Diameter
31 mm
Rod Diameter
10 mm
Inlet Size
1/8 in
End Cap Length
14 mm
Overall Height
26.6 mm
Air Cylinder
Cylinder Repair
Non-Repairable
Series
P1A
End Cap Material
Aluminum
System of Measurement
Metric
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Piston Rod Material
Stainless Steel
Cushion Type
Bumpers
Air Inlet Type
BSPP
For Fluid Type
Air
Body Material
Stainless Steel
Standards
ISO 6432
Cylinder Type
Round Body
Mounting Orientation
Multiposition
Maximum Operating Pressure
145 psi