  • Mfr # 4.00CTEF4MAU14AC33.00
  • Zoro # G811929627
Rod Diameter
1 in
Overall Width
38 5/8 in
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4.00CTEF4MAU14AC33.00
Rod Diameter
1 in
Overall Width
38 5/8 in
Stroke Length
33 in
Bore Diameter
4 in
Maximum Operating Temperature
165 Degrees F
Maximum Operating Pressure
250 psi
System of Measurement
Inch
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Cylinder Type
Extruded
For Fluid Type
Air
Tie Rod Material
Cylinder Action
Double Acting
Air Inlet Center to Center Distance
Standards
RoHS Compliant
Series
4MA
Body Material
Cushion Type
Head and Cap
End Cap Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 4 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 33 in, Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel