  • Mfr # CDASHL060-40N16AE
  • Zoro # G411618532
/ea
See details
Key Features
ISO Class
2
Overall Height
59 in
Overall Width
22 in
Overall Depth
19 in
Dew Point
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CDASHL060-40N16AE
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Overall Height
59 in
Overall Width
22 in
Overall Depth
19 in
Air Inlet Size
1/2 in
Details
Item
Desiccant Dryer
ISO Class
2
Dew Point
-40 Degrees F
Desiccant Material
Activated Alumina, Silica Gel, Molecular Sieve
Features
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Electrical Connection Type
Hardwired
Minimum Operating Pressure
58 psig
Filtered Substance
Oil & Water Aerosols
Filter Type
Coalescing, Particulate
Standards
PED 2014/68/EU Fluid Group II
Includes
General Purpose Filter, High Efficiency Coalescing Filter
Maximum Ambient Temperature
131 Degrees F
Maximum Operating Pressure
232 psig
Stage 2 Filter Type
0.01 Micron Pre Filter
Minimum Operating Temperature
41 Degrees F
Pressure Drop
5 psi
Purge Rate
300 lpm
Air Inlet Type
NPT
Full Load Current
2 A
Weight
205 lb
Stage 1 Filter Type
1 Micron Pre Filter
Stage 4 Filter Type
1 Micron After Filter
Phase
Single
Series
CDAS
Filter Included
Pre-Filter & After Filter
Maximum Flow Rate
58 cfm
Voltage
85 to 265V
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Stage 3 Filter Type
Desiccant Dryer
Description
Desiccant Dryer, Maximum Flow Rate 58 cfm, Voltage 85 to 265V, Phase Single, Maximum Operating Pressure 232 psig, Maximum Operating Temperature 122 Degrees F, Air Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Full Load Current 2 A, ISO Class 2, Dew Point -40 Degrees F, Pressure Drop 5 psi, Air Inlet Gender Not Applicable, Air Outlet Gender Not Applicable, Air Outlet Size Not Applicable, Air Outlet Type Not Applicable, Body Material Not Applicable, Bowl Capacity Not Applicable