  • Mfr # VSTI42X2EDCF
  • Zoro # G5009103
/ea
Key Features
Pipe Fitting Material
Carbon Steel
Specific Fitting Shape
Hollow Hex Plug
Pipe Fitting Length
57/64"
Specific Pipe Fitting Shape
Hollow Hex Plug
Pipe Size - Pipe Fitting
M42 x 2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VSTI42X2EDCF
Country of Origin
Poland
Dimensions
Pipe Fitting Length
57/64"
Pipe Size - Pipe Fitting
M42 x 2"
Fitting Length
Hex Size
22 mm
Pipe Size (Fittings)
M42 x 2"
Outside Diameter
22 mm
Nominal Pipe Size
M42 x 2 in
Overall Length
7/8 in
Thread Size
M42 x 2 x 2.00
Details
Item
Pipe Fitting Material
Carbon Steel
Specific Fitting Shape
Specific Pipe Fitting Shape
Fitting Connection Type
Male Metric
Basic Pipe Fitting Material
Metal
Temp. Range
-104 Degrees to 482 Degrees F
Max. Pressure
4500 psi
Standards
DIN ISO 8434
Basic Pipe Fitting Shape
Plug
Finish/Coating
Zinc-Plated
Magnetic
Yes
Maximum Operating Pressure
630 bar
Seal Material
Nitrile
Includes Seal
Yes
Includes Pre-Applied Thread Sealant
No
Description
Plug, 42 mm Nominal Pipe Size, Carbon Steel, Zinc-Plated, Threaded, 22 mm Outside Diameter, 29/32 in Overall Length, 630 bar Maximum Operating Pressure, -104 Degrees to 482 Degrees F, Includes Pre-Applied Thread Sealant No, Includes Seal Yes, Seal Material NBR, M42 x 2 x 2.00, Magnetic Yes