  • Mfr # 68PLP-10M-6G
  • Zoro # G605394129
/ea
Key Features
Specific Fitting Shape
Straight Adapter
Overall Length
26 13/16 mm
Release Type
Ring
Release Ring Material
Stainless Steel
Color
Silver
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
68PLP-10M-6G
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
26 13/16 mm
Fitting Side A Pipe Size
3/8 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
10 mm
Fitting Side B Tube Outer Diameter
6 mm
Fitting Side B Pipe Size
3/8 in
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
10 mm
Fitting Side 2 Pipe Size
3/8 in
Details
Item
Push-Fit Adapter Fitting
Specific Fitting Shape
Straight Adapter
Release Type
Ring
Release Ring Material
Stainless Steel
Color
Silver
Includes Pre-Applied Thread Sealant
Pre-Applied Thread Sealant Not Included
Maximum Operating Pressure
300 psi
Fitting Material
Brass
Maximum Operating Temperature
200 Degrees F
Fitting Side B Connection Type
BSPP
Standards
FDA Approved, RoHS
Fitting Side A Connection Type
Push-to-Connect
Application
Cooling, Pneumatics
System of Measurement
Metric
Fitting Shape
Straight
Material Grade
C36000
Fitting Side 2 Connection Type
BSPP
Operating Pressure - Maximum
300 psi
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Finish
Nickel-Plated
Connector Type
Adapter
Series
Prestolok
Fitting Side 1 Connection Type
Push-to-Connect
Description
Push-Fit Adapter Fitting, Application Cooling, Pneumatics, Fitting Side A Connection Type Push-to-Connect, Fitting Side B Connection Type BSPP, Fitting Side A Pipe Size 3/8 mm, Fitting Side B Pipe Size 3/8 in, Fitting Side A Tube Outer Diameter 10 mm, Fitting Side B Tube Outer Diameter 6 mm, Fitting Material Brass, Fitting Thread Size Not Applicable, Material Grade C36000, Color Silver, Includes Pre-Applied Thread Sealant Pre-Applied Thread Sealant Not Included