  • Mfr # P5T-J025RHSN050
  • Zoro # G214846576
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Cylinder Type
Compact
Cushion Type
None
Stroke Length
50 mm
Port Location
Axial Ported
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
P5T-J025RHSN050
Country of Origin
United States
Dimensions
Stroke Length
50 mm
Bore Diameter
25 mm
Overall Height
88 mm
Overall Width
42 mm
Air Inlet Size
1/8 in
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Pneumatic Cylinder
Cylinder Type
Compact
Cushion Type
None
Port Location
Axial Ported
Body Material Finish
Anodized
Air Inlet Gender
Female
Air Inlet Type
NPTF
Maximum Operating Temperature
74 Degrees C
Maximum Operating Pressure
145 psi