  • Mfr # 95U-2.5-031-BLK-025
  • Zoro # G511220109
Wall Thickness
0.031 in
Burst Pressure
510 psi
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
95U-2.5-031-BLK-025
Wall Thickness
0.031 in
Inside Diameter
3/32 in
Outside Diameter
5/32 in
Overall Length
25 ft
Burst Pressure
510 psi
Color
Black
Clarity
Opaque
Weight per Foot
0.006 lb/ft
System of Measurement
Inch
Maximum Operating Pressure
170 psi @ 180 Degrees F
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Black, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 3/32 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 170 psi @ 73 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 5/32 in, Overall Length 25 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant