  • Mfr # 104-0156031-NT-100
  • Zoro # G506438694
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.031 in
Standards
21 CFR 177.1550, ASTM D3307, UL 94 V-0, USP Class VI Compliant
Burst Pressure
1,560 psi
System of Measurement
Inch
Industry Application
Laboratory, Semiconductor, Steam Plant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
104-0156031-NT-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.031 in
Bend Radius
5/8 in
Outside Diameter
5/32 in
Inside Diameter
3/32 in
Overall Length
100 ft
Outside Diameter Tolerance
+/-0.005
Details
Standards
Item
Tubing
Burst Pressure
1,560 psi
System of Measurement
Inch
Industry Application
For Location
Indoor, Outdoor
Autoclavable
Yes
Flow Application
Flow Monitoring, Fluid Transfer, Semiconductor, Steam Plant
For Fluid Type
Gas
For Environment
Chemical
Food Application
Food and Beverage
Maximum Operating Pressure
390 psi
Tensile Strength
4,500 psi
Application
Air, Chemical, Fluid
Clarity
Semi-Clear
Tube Form
Coil
Hardness
Shore D 55
Fitting Compatibility
Compression
Features
Maximum Vacuum Pressure
28 in Hg
Stripe Color
No Stripe
Weight per Foot
0.011 lb/ft
Elongation
280% to 400%
Resistance Properties
Crack Resistant, Heat Resistant
Peristaltic Pump Compatible
No
Flexibility
Flexible
Color
Clear
Maximum Operating Temperature
500 Degrees F
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Coil Weight
1.1 lb
Material
PFA
Minimum Operating Temperature
-100 Degrees F
For Potable Water Use
Yes
Description
Tubing, Application Air, Chemical, Fluid, Color Clear, Food Application Food and Beverage, Hardness Shore D 55, Inside Diameter 3/32 in, Material PFA, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 390 psi, Maximum Operating Temperature 500 Degrees F, Maximum Vacuum Pressure 28 in Hg, Outside Diameter 5/32 in, Overall Length 100 ft, Peristaltic Pump Compatible No, Resistance Properties Crack Resistant, Heat Resistant