  • Mfr # 205-1000100-NT-100
  • Zoro # G506438700
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.039 in
Burst Pressure
400 psi
Standards
21 CFR 177.1550, ASTM D3307, UL 94 V-0, USP Class VI Compliant
Resistance Properties
Heat Resistant
Flow Application
Flow Monitoring, Semiconductor
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
205-1000100-NT-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.039 in
Bend Radius
2 in
Inside Diameter
8 mm
Overall Length
100 ft
Outside Diameter
10 mm
Details
Burst Pressure
400 psi
Standards
Item
Tubing
Resistance Properties
Heat Resistant
Flow Application
Flow Monitoring, Semiconductor
Elongation
280% to 400%
Minimum Operating Temperature
-100 Degrees F
System of Measurement
Metric
Maximum Operating Temperature
500 Degrees F
Application
Chemical, Air
Weight per Foot
0.061 lb/ft
For Fluid Type
Gas
Hardness
Shore D 55
Tensile Strength
4,500 psi
Autoclavable
Yes
Fitting Compatibility
Compression
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Features
Clarity
Semi-Clear
Tube Form
Coil
Stripe Color
No Stripe
For Potable Water Use
Yes
For Location
Indoor, Outdoor
Peristaltic Pump Compatible
No
Maximum Vacuum Pressure
28 in Hg
Flexibility
Flexible
Industry Application
Flow Monitoring, Life Science, Semiconductor
Color
Clear
Maximum Operating Pressure
100 psi
For Environment
Chemical
Coil Weight
6.1 lb
Material
High Purity PFA
Description
Tubing, Application Chemical, Air, Color Clear, Hardness Shore D 55, Inside Diameter 8 mm, Material High Purity PFA, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 100 psi, Maximum Operating Temperature 500 Degrees F, Maximum Vacuum Pressure 28 in Hg, Outside Diameter 10 mm, Overall Length 100 ft, Peristaltic Pump Compatible No, Resistance Properties Heat Resistant, Standards 21 CFR 177.1550, ASTM D3307, UL 94 V-0, USP Class VI Compliant, Wall Thickness 0.039 in, Autoclavable Yes