  • Mfr # 95U-2-031-GRN-050
  • Zoro # G311219860
Wall Thickness
0.031 in
Burst Pressure
750 psi
Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
95U-2-031-GRN-050
Wall Thickness
0.031 in
Overall Length
50 ft
Burst Pressure
750 psi
Color
Green
Maximum Operating Pressure
250 psi @ 180 Degrees F
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Green, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 1/16 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 250 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 1/8 in, Overall Length 50 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant