  • Mfr # 95U-6-062-0100
  • Zoro # G606438716
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.062 in
Application
Air, Water
Material
Polyurethane
Color
Beige
Burst Pressure
510 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
95U-6-062-0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Wall Thickness
0.062 in
Outside Diameter
3/8 in
Inside Diameter
1/4 in
Overall Length
100 ft
Details
Application
Air, Water
Material
Polyurethane
Item
Tubing
Color
Beige
Burst Pressure
510 psi
For Location
Indoor, Outdoor
Vacuum Rated
Vacuum Rated
Beverage, Food, and Water Compatibility
Potable Water
Coil Weight
4 lb
For Fluid Type
Hardness
Shore A 90 to 95
Fitting Compatibility
Compression, Push-to-Connect
Jacket Color
No Jacket
Flow Application
Features
Hydrolytic Stability
Autoclavable
No
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Stripe Color
No Stripe
System of Measurement
Inch
Clarity
Clear
Reinforcement
Not Reinforced
Tube Form
Coil
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Resistance Properties
Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant
Industry Application
Analytical Instrumentation, Pneumatics, Robotics
Weight per Foot
0.03 lb/ft
Food Application
Beverage
Flexibility
Flexible
Maximum Operating Pressure
170 psi @ 180 Degrees F
Food and Beverage Compatibility
Potable Water
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Beige, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 1/4 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 170 psi @ 73 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 3/8 in, Overall Length 100 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant, Reinforcement Not Reinforced